Még idén megkezdődik hazánk egyik legnépszerűbb és leglátogatottabb váregyüttesének, a visegrádi vár és környezetének felújítása.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a Visegrád 700 program keretében a következő 14 évben, 2035-ig nemcsak a fellegvár és a királyi palota, de az alsóvár és a Salamon-torony, valamint a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója is megtörténik, több más, a városban élők érdekeit szolgáló fejlesztés mellett.
A fejlesztés részeként a vár egykori lovagi tornáknak helyet adó területe közparkként újul meg, de központi parkoló épül a turisztikai látványosság jobb megközelíthetősége érdekében és megújul a sétány is. Felújítják a Makovecz Imre által tervezett Magyar László tornacsarnokot.
Teljesen felújítják erősen leromlott állapotú Salamon-tornyot is, ami a korábbi években életveszélyessé is vált. Bár ezt azóta sikerült elhárítani, a lakótorony felújítása halaszthatatlanná vált, ahogyan a fellegvár régészeti feltárásának befejezése és az épületegyüttes rekonstrukciója is.
A palota egynegyede látható ma
Búzás Gergely, a visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatója azt mondta:
“A palotából ma körülbelül az egész épületegyüttes egynegyede látható. A fejlesztés célja, hogy az egész palota látható és bejárható legyen a látogatók számára.”
A területet akadálymentesítik és összekapcsolják a teljes erődrendszert úgy, hogy az teljesen bejárható legyen. A munkálatok mellett természetesen a terület régóta esedékes régészeti feltárását is elvégzik.
A teljes rekonstrukciónak 2035-re, vagyis a Károly Róbert király által szervezett királytalálkozó 700-ik évfordulójára el kell készülnie.
Érdemes elolvasniÚjjászületik a visegrádi vár és környezete
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon